poniedziałek, 16 czerwca 2014

NA STRAŻY PRAWA AUTORSKIEGO

  • -Prawa autorskie - z ang. copyright, to pojęcie prawnicze znaczające ogół praw przysługującuch autorowi dowolnego utworu, upoważniającego go do decydowania o sposobie użytkowania dzieła i czerpania z niego korzyści.
  • -Utwór- to każdy przejaw działalności twórczej mający indywidualny charakter, występujący w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od jego wartości, przeznaczenia i sposobu prezentacji.
  • -Licencja- to dokument prawny lub umowa określająca warunki korzystania z utworu, którego dotyczy.

2.Typy licencji

-freeware-program rozpowszechniany na tej licenji jest bezpłatny, można używać go do zastosowań domowych.
-domena  publiczna- twórca przekazuje produkt  nieodpłatnie jako wego rodzaju dobro publiczne,  zrzekając się jednoczenie praw majątkowych.
-Adware w ramach tego rodzaju licencji program jest rozpwszechniany bez opłat, autor czerpie zyski z wyświetlanych podczas pracy programu reklam
-Cardware- w myśl  tej licencji autor zachowuje prawa autorskie, pozwala na swobodne rozpowszechnianie programu, nie domagając się  za niego żadnych opłat.. Jedyne na co autor  liczy to np. wysłanie  mu kartki pocztowej.
-GNU General Public Licence- powszechna licencja publiczna, spotykana najczęściej w środowisku Linuksa, w myśl której program nią objęty musi być rozpowszechniany wraz z kodem źródłowym, ponieważ każdy ma prawo go modyfikować i udoskonalać.
-Shareware- w przypadku tego rodzaju licencji autor zgadza się na krótkotrwałe używanie produktu bez opłat w celu przetestowania. Jeśli po jego wypróbowaniu nie jesteśmy zainteresowani zakupem, powinniśmy go usunąć z dysku.
-Demo- zubożona przez autorów wersja programu, która jest udostępniana bezpłatnie w celu rozreklamowania produktu.
-Trial- w pełni funkcjonalne programy dystrybuowane na tej licencji mogą być używane tylko przez z góry ustalony czas, po upływie którego program przestanie działać  i trzeba go zarejestrować lub usunąć.
-OEM- najczęściej nazwa ta jest stosowana  w odniesieniu do producentów komputerów osobistych, gdy sprzedają je wyłącznie wraz z oprogramowaniem.
-Donationware-oprogramowanie na tej licencji może być dowolnie modyfikowane, kopiowane i dystrybuowane pod warunkiem zapłacenia autorowi symbolicznej kwoty.
-Firmware- Licencja ta obejmuje oprogramowanie sterujące sprzętem komputerowym, które jest umieszczone w nim na stałe, np. we wlutowanym układzie pamięci.
3. Odpowiedzialność karna.

Zgodnie z art. 79 polskiego prawa autorskiego producent programu, którego prawa naruszono, może zażądać:
-zwrócenia korzyści uzyskanych w wyniku naruszenia;
-zapłaty podwojonej ceny programu;
-w szczególnie rażących przypadkach potrójnej ceny i naprawienia wyrządzonej krzywdy;
-usunięcia nielegalnie pozyskanych treści;
-skonfiskowania sprzętu, który posłużył do przestępstwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz